+48 733 933 179
Home > Aktualności > Renowacja placu zabaw i odnowienie siłowni zewnętrznej
Wstecz
renowacja-silowni-placu-zabaw

Renowacja placu zabaw i odnowienie siłowni zewnętrznej

 

 

Renowacja placu zabaw i siłowni zewnętrznej może być możliwe i opłacalne. 

 

Jeśli zajmujesz się przeglądami i utrzymaniem obiektów rekreacyjnych w swojej okolicy, to ten artykuł bardzo ułatwi ci zrozumienie jakie masz możliwości w przypadku starych urządzeń do ćwiczeń i placów zabaw. Na pewno borykasz się czasami z problemem co zrobić z kolejnym urządzeniem, którego lata świetności dawno już minęły. Masz kilka możliwości: zostawić w opłakanym stanie, wymienić na nowe, a może odnowić. Jak często brałeś pod uwagę właśnie odnowienie, czy renowację? Czy to może być skuteczne i opłacalne. Skupimy się właśnie na totalnych renowacjach siłowni zewnętrznych i placów zabaw.

 

Po pewnym czasie użytkowania siłownie zewnętrzne i place zabaw wykonane ze stali, mogą ulec korozji, co wpływa negatywnie na ich wygląd. Użytkownicy nie chcą już z nich korzystać, bo straszą zamiast zachęcać do korzystania. Aby odnowić te obiekty i sprawić, by wyglądały jak nowe, należy wykonać określone czynności. Zobacz, jak odnowić siłownię zewnętrzną oraz plac zabaw i sprawić, by wyglądały jak nowe!

 

Kiedy potrzebne jest odnowienie urządzeń siłowni plenerowej oraz placu zabaw?

 

Użytkowanie sprzętu do ćwiczeń i rekreacji w naszym klimacie może negatywnie wpłynąć na jego stan, ponieważ jest on narażony na działanie czynników atmosferycznych: deszczu, wiatru, pyłu czy promieniowania UV. Do tego dochodzą zniszczenia związane z naturalnym zużyciem podczas użytkowania, graffiti, niewłaściwym użytkowaniem czy próby wandalizmu. To może prowadzić do korozji metalowych części urządzeń, takich jak rama, stopnie, drabinki i uchwyty. Niektóre elementy jak na przykład łożyska naturalnie się zużywaj, a inne jak elementy gumowe czy plastiki stają się kruche i zmieniają kolor. Czasami szkody są nieodwracalne, jednak część z nich można zapobiec lub odwrócić.


Odnowienie siłowni zewnętrznej pozwala przywrócić jej dawny blask i zatrzymać proces korozji, dzięki czemu urządzenia odzyskują swoje pierwotne właściwości i wygląd. Aby utrzymać wygląd i właściwości użytkowe, zaleca się odnawianie placów zabaw czy siłowni plenerowych, nawet po kilku sezonach. Renowacja jest niezbędna, aby móc cieszyć się bezpiecznym i estetycznym otoczeniem.

 

Czy warto poddać siłownię plenerową renowacji?

 

To zdecydowanie opłacalna inwestycja. Zakup nowych, wysokiej jakości urządzeń może nas kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Natomiast profesjonalna renowacja sprzętów to koszt około 60% ceny nowych urządzeń. Oczywiście, możemy też spróbować samodzielnie przeprowadzić renowację, jednak efekty mogą być dalekie od oczekiwań i być krótkotrwały

 

Czy warto poddać renowacji plac zabaw?

 

To podobnie jak w przypadku siłowni opłacalna inwestycja, ale decyzja jest o możności przeprowadzenia takiej renowacji jest uzależniona od wielu czynników takich jak:

 1. Czy plac zabaw jest w większości stalowy, czy drewniany,
 2. Czy stalowe elementy można zdemontować
 3. Czy demontaż nie zniszczy nawierzchni bezpiecznej

 

Zakup nowych, wysokiej jakości sprzętów na plac zabaw kosztuje kilkanaście tysięcy złotych. Profesjonalna renowacja słupów, drążków itp. to ułamek ceny nowych urządzeń. Samodzielna próba renowacji przyniesie gorsze efekty od profesjonalnej usługi producenta, który na swoje usługi daje gwarancję, a sprzęty będą wyglądały niemal jak nowe.


Bieżąca naprawa czy renowacja? Przyjrzyjmy się różnicy.

 

Comiesięczne przeglądy wymagane przepisami normy na place zabaw i siłownie plenerowe ujawniają szereg drobnych lub poważniejszych usterek. Jeżeli awaria zagraża bezpieczeństwu użytkowników pierwszym etapie administrator powinien zabezpieczyć urządzenie, a następnie wycenić koszty naprawy.
Bieżąca naprawa sprzętów sportowych lub rekreacyjnych skupia się na drobnych uszkodzeniach, wymianie części na nowe, a czasem malowaniu wybranych elementów.
W przypadku renowacji placu zabaw czy siłowni naprawie podlega całe urządzenie, a powłoka malarska jest odnawiana na całej powietrzni. Wymianie podlegają elementy eksploatacyjne jak łożyska, a zardzewiałe śruby wymieniane są na nowe nierdzewne.


Jakie urządzenia można poddać kompletnemu odnowieniu (renowacji)?

 

Jeśli masz sporo elementów drewnianych które już uległy zbutwieniu to nie pozostaje ci nic innego jak wymiana części lub całego urządzeni na nowe. Jeśli zakupiłeś sprzęty stalowe to możesz liczyć, że odrestaurowanie takich sprzętów w całości będzie możliwe.

Do renowacji nadają się takie sprzęty jak:

 1. Siłownia plenerowa
 2. Stalowy plac zabaw
 3. Stalowe huśtawki i karuzele
 4. Street workout i sprzęt do kalisteniki.

Naprawa tych urządzeń będzie możliwa, jeśli nie są trwale zabetonowane gruncie i koszty demontażu nie zrujnują budżetu na ich odnowienie i ponowną instalację. Sprawdź sposób montażu w kartach katalogowych lub odkop fundamenty, żeby zobaczyć co kryje się pod ziemią.


Malowanie pędzlem?

 

Malowanie pędzlem może wydawać się najtańszym rozwiązaniem, lecz jest to tylko pozorne. Aby nowa powłoka dobrze się trzymała, konieczne jest usunięcie starej warstwy w całości, a to może okazać się trudne w przypadku trudno dostępnych miejsc, znacznej korozji i dużych ubytków farby. Z tego powodu czynność tę może być bardzo pracochłonna i czasochłonna. Dlatego zdecydowanie lepszym wyborem jest oddanie elementów ogrodzenia do malowania proszkowego. Jest to szybsze i bardziej trwałe rozwiązanie, które pozwoli uzyskać pożądany efekt.


Malowanie pędzlem, może się doskonale sprawdzić w przypadku drobnych uszkodzeń i odprysków, gdzie korozja jeszcze nie wniknęła pod powierzchnię farby.
Malowanie pędzlem stalowych jest procesem dwuetapowym. Najpierw należy zeszlifować miejsce malowania papierem ściernym, nałożyć podkład, a po wyschnięciu wyrównać go ponownie drobnym papierem ściernym i odpylić. Kolejnym krokiem jest nakładanie farby nawierzchniowej, zwykle w dwóch warstwach. Po wyschnięciu można z powrotem zamontować element w swoje pierwotne miejsce.

 

Profesjonalna renowacja STARMAX

 

Do uzyskania najlepszego efektu naprawy i odnowienia urządzeń należy wybrać proces kompletnej renowacji, która przewróci urządzeniom pierwotny blask. Efektem takiej naprawy wraz z odtworzeniem powłok malarskich będą urządzenia wyglądające jak nowe.

 

Etapy renowacji:

 1. Ocena stanu urządzeń i zakresu renowacji,
 2. Demontaż urządzeń,
 3. Analiza stanu fundamentów,
 4. Transport do zakładu,
 5. Rozebranie urządzeń i inwentaryzacja elementów,
 6. Zdjęcie starych powłok lakierniczych i oczyszczenie korozji
 7. Spawanie elementów pękniętych lub zniszczonych fizycznie,
 8. Ponowne malowanie proszkowe,
 9. Zakup nowych łożysk, nierdzewnych śrub, podkładek i niezbędnych elementów plastikowych,
 10. Ponowny montaż urządzeń,
 11. Transport na miejsce instalacji,
 12. Instalacja wyrobów i uzupełnienie instrukcji.

 


Powyższy proces gwarantuje najlepszy stopień ochrony przed ponowną korozją, a sprzęty w części naprawianej wyglądają jak nowe.
Na taką renowację STARMAX daje 2 lata gwarancji oraz gwarancję oszczędności.

 

Bądź EKO odpowiedzialny.

 

Drugie życie dla siłowni ma ważny aspekt pro-ekologiczny. Zamiast kupować nowe urządzenie, a stare oddawać na złom przedłużamy żywotność siłowni plenerowej czy placu zabaw o kolejne lata, zmniejszając emisję CO2 i dbając o naszą planetę.

Wykonujemy renowacje siłowni zewnętrznych STARMAX i urządzeń innych producentów jeśli ich stan techniczny na to pozwala. Nasze wyroby cechują się wyjątkowo grubymi ściankami rur, profili i blach, dlatego ich ponowne malowanie i przedłużenie żywotności na pewno jest możliwe.

Zapytaj o możliwość renowacji siłowni, street workout albo placu zabaw doradcę STARMAX.


Autor artykułu:
Marek Starczewski

 

Zapytaj naszego doradcę o renowację twojej starej siłowni zewnętrznej lub placu zabaw.

Serwis STARMAX

tel.  733 933 137

 

srutowanie-piaskowanie-oczyszczanie-przed-malowaniemrenowacja-silowni-placu-zabaw

Starmax

ul. Rycerska 3

83-050 Bąkowo k. Gdańsk

woj. pomorskie

sprzedaz@starmax.com.pl

www.starmax.com.pl

Godziny otwarcia:

pon-pt 8:00-16:00

Monika Suchodolska

Starszy Specjalista ds. Sprzedaży

(pomorskie, dolnośląskie, opolskie, małopolskie)

+48 733 933 179

monika@starmax.com.pl

Monika Suchodolska

Starszy Specjalista ds. Sprzedaży

(pomorskie, zach-pomorskie, kuj-pomorskie, warmińsko-mazurskie, lubuskie, wielkopolskie, łódźkie, śląskie)

+48 733 933 179

monika@starmax.com.pl

Jarosław Gawinkowski

Doradca Klienta

(mazowieckie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie)

+48 535 035 015

jarek@starmax.com.pl

Denis Boyko 

Przedstawiciel Handlowy na rynki zagraniczne

+48 600 250 245

denis@starmax.com.pl