Zdecydowałeś się zakupić siłownię zewnętrzną? Jeden z pierwszych kroków to wybranie odpowiedniego sprzętu. Na rynku istnieje dużo rozwiązań, dlatego nieraz trudno jest się zdecydować. W tym artykule przyjrzymy się zatem dostępnym alternatywnym rozwiązaniom. Poznasz tutaj zalety i wady różnych typów siłowni plenerowych, opinie klientów oraz alternatywne rozwiązania.
Zanim odpowiemy sobie na to, czy warto korzystać z siłowni pod chmurką, przybliżmy sobie najważniejsze szczegóły. Omawiane sposób rekreacji w plenerze pojawił się w Polsce w 2006 roku. Wcześniej ćwiczenia na dworze były już spotykane w innych krajach Europy i Azji. Pierwszymi polskimi producentami był Muller od 2006 roku, Starmax od 2007 i importer Herkules od 2009.
Popularność siłowni w kolejnych latach i duże zainteresowanie produktami spowodowało pojawieniem się kolejnych producentów i importerów oferujących różne kolekcje urządzeń. Szacujemy, że tylko w Polsce od początku pojawienia się siłowni parkowych powstało ponad 20 000 takich obiektów, a wszystkie są nieodpłatnie udostępniane użytkownikom.
Najważniejsze zalety siłowni to:
Jest darmowa - ideą siłowni jest przede wszystkim to, iż można z niej korzystać bezpłatnie. Przeważnie są to obiekty ogólnodostępne przez całą dobę 365 dni w roku i są chętnie odwiedzane przy dobrej pogodzie.
Senior 60+ - Siłownie na świeżym powietrzu to jedna z nielicznych obiektów rekreacji, z których bardzo chętnie korzystają seniorzy. Ćwiczenia są łatwe, intuicyjne i nie ma obawy o kontuzje. Nie potrzeba wiedzy kulturysty, żeby poprawnie wykonywać ćwiczenia. Wszystkie wyposażone są w czytelne instrukcje z piktogramami jak ćwiczyć.
Niskie koszty eksploatacji – cena siłowni zależna jest od wybranego producenta, typu urządzeń i okresu gwarancji. Oczywiście utrzymanie siłowni wymaga dokonywania corocznych przeglądów i ponoszenia kosztów bieżących napraw. Ponieważ sprzęty są przeznaczone do funkcjonowania na dworze ich wykonanie jest solidne, a zabezpieczenie antykorozyjne pozwala na wieloletnią eksploatację. Stąd po początkowych wydatkach związanych z zakupem i montażem, wydatki w kolejnych latach są niewielkie.
Ruch na świeżym powietrzu - siłownia w parku czy na osiedlowym boisku to okazja, żeby wyjść z domu, porozmawiać z sąsiadem a przede wszystkim zażyć ruchu. Lekka aktywność fizyczna na dworze pozytywnie wpływa na układ krążenia, aktywizuje duże partie mięśniowe rąk, nóg i tułowia. Krótki trening przy okazji spaceru z wnukiem lub z pieskiem może być urozmaiceniem codziennej monotonii i wpływa korzystnie na nastrój.
Duży wybór – nie trzeba być ekspertem, żeby wybrać zestaw urządzeń do ćwiczeń na dworze. Producenci oferują przykładowe zestawy dopasowane do wymagań kupującego i specyfiki lokalizacji. Możesz więc zdecydować się na na zestaw typu siłownia dla seniora z urządzeniami dla osób starszych. Delikatny trening będzie skupiał się na aktywizowaniu grup mięśniowych, rozciąganiu i zwiększaniu zakresu ruchu. Siłownia dla niepełnosprawnych będzie dostosowana do wymagań osób z upośledzeniami ruchowymi lub niedowidzącym. Siłownia dla kulturysty oferuje ćwiczenia znacznie trudniejsze z regulowanymi obciążeniami lub tak zwany street workout do intensywnego treningu z obciążeniem własnym ciałem. Siłownia plenerowa dla pań to trening aerobowy i łagodne ćwiczenia na nogi i talię. Panie najchętniej korzystają z orbitreka, rowerka, twistera, pajacyka i wahadła.
Najważniejsze wady siłowni plenerowych pod chmurką to:
Amatorski charakter - jest to zarazem wada jak i zaleta tego typu instalacji rekreacyjnych. Takie wymogi stawia przed producentem norma 16630 określająca główne założenia dla outdoor fitnessu. Urządzenia nie mogą powodować kontuzji mimo używania ich przez amatorów, bez przygotowania oraz nadzoru ze strony trenera. To powoduje, że producent balansuje między użytkownikiem wymagającym i całkiem początkującym, pomiędzy wysokim młodym mężczyzną i starszą niższa panią. Czy możliwe jest stworzenie czegoś co pogodzi te wszystkie oczekiwania? Niestety to musi odbić się na trudności wykonywania ćwiczeń i stały bywalec siłowni na pewno nie będzie zachwycony z niektórych “zabawek”.
Ograniczone możliwości obciążeń - większość urządzeń nie ma regulacji trudności wykonywania ćwiczeń. Działają na zasadzie dźwigni wykorzystującej obciążenie siedzącego na urządzeniu użytkownika. W pewnym stopniu prostota się sprawdza, gdyż dorosła postawna osoba będzie miała większy opór do wyciśnięcia niż osoba drobnej budowy. To jednak dla wielu amatorów fitnessu za mało i po jakimś czasie będziesz oczekiwał bardziej profesjonalnych i regulowanych rozwiązań.
Są zależne od pogody - ponieważ przytłaczająca większość siłowni plenerowych instalowane są pod gołym niebem mogą służyć potencjalnym amatorom ruchu w miejscach publicznych, gdy pozwala na to pogoda. To oznacza, że w piękny dzień, gdy w miejskim parku pojawili się wszyscy spragnieni wiosennego słońca może być problem z miejscem na ulubionym biegaczu czy wyciskaniu. Natomiast gdy pada deszcz i mróz nie zachęca do wyjścia z domu, siłownie tygodniami stoją puste. No trudno. Taki mamy klimat ;-))
W zależności od sposobu oporu w ćwiczeniach wyróżniamy kilka typów urządzeń:
jest to najpopularniejszy typ urządzeń i najbardziej popularny zarówno w Polsce jak i za granicą. Urządzenia są stosunkowo proste w konstrukcji i mało awaryjne. Wykorzystują obciążenie osoby siedzącej lub stojącej na platformie i za pomocą dźwigni część ciężaru użytkownika stanowi opór do wykonywania ruchu. Część sprzętów które aktywizują grupy mięśniowe zamiast budować muskulaturę, całkowicie może być pozbawiona oporu.
to sprzęty dość mało popularne, gdyż ćwiczenia nie sprawiają wielkiej frajdy, a opór zmienia się nieprzyjemnie. Ich zaletą jest najbardziej prymitywny mechanizm działania i minimalna awaryjność. Wadą jest nienaturalne obciążenie zmieniające się wraz z siłą jaką działamy. Im wkładamy więcej siły w wykonanie zadania tym dźwignia hamuje z większą siłą.
takie instalacją są ciągle rzadko spotykane. Sprzęty nastawione są na świadomego i profesjonalnego kulturystę i niewiele odbiegają od tych spotykanych na profesjonalnych siłowniach. Umieszczone na drążkach obciążenia możesz dowolnie zakładać i zdejmować dostosowując obciążenia do indywidualnych wymagań. Mała popularność wiąże się niewątpliwie z wysoką ceną urządzeń.
stanowi pośrednie rozwiązanie pomiędzy siłownią ze zmiennym obciążeniem a siłownią dźwigniową. Opór wykonywanych ruchów dokonuje się poprzez regulację siłowników. Niestety siłowniki można wykorzystać tylko przy kilku urządzeniach siłowych na klatkę, plecy i nogi. Dotychczas nie powstały sprzęty na tyle wszechstronne, żeby taki typ urządzeń szeroko zagości się w wielu miastach.
Zgodnie z normą 16630 grupą docelową korzystającą z plenerowych obiektów do ćwiczeń są osoby dorosłe i młodzież mierząca więcej niż 140 cm wzrostu. Pomimo wyraźnych oznaczeń na urządzeniach “+140 cm” opiekunowie pozwalają maluchom wchodzić i próbować swoich sił na sprzętach dla dorosłych. Nic dziwnego. Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych i szybko uczą się do czego służy orbitrek, biegacz czy drabinka. Widząc to zainteresowanie zaprojektowaliśmy linię Kids - siłownie zewnętrzne dla dzieci. Siłownia dla dzieci to coś pomiędzy zabawą a realnym treningiem. Skupiamy się na budowaniu przyzwyczajeń do aktywności fizycznej. Instalując kilka urządzeń dla dzieci przy siłowni dla dorosłych poszerzamy grono ćwiczących od maluchów po seniorów. Na jednym placu może ćwiczyć dziadek i wnuczek i każdy znajdzie coś dla siebie. Tak powstała idea superbohaterów - dzieci ćwiczą na oczach swoich opiekunów i mogą zbierać od nich pochwały. To buduje pozytywną samoocenę młodego pokolenia i wzmacnia dobre nawyki. Gdy siłownia plenerowa dla dzieci posiada certyfikat zgodności z normą 1176 na place zabaw może być również instalowana wraz ze sprzętami zabawowymi i uzupełniać ofertę zabawową w szkole lub osiedlowym placu zabaw.
Znasz już zatem najważniejsze zalety i wady siłowni plenerowych. Co jednak można wywnioskować z tego, co o siłowniach mówią klienci i użytkownicy?
Spośród licznych rozmów z naszymi klientami i ćwiczącymi, których spotykamy na naszych obiektach regularnie przetacza się wyraźne zadowolenie z możliwości jakie oferują siłownie. Najczęściej widujemy na nich osoby starsze, które zatrzymały się na krótki trening podczas spaceru. Uśmiechają się, rozmawiają z sąsiadem i regularnie przychodzą ćwiczyć, bo mają świadomość jak ważna jest sprawność fizyczna w podeszłym wieku. Nie spotkałem się z opiniami, że siłownia powinna być bardziej profesjonalna. Ważniejsza jest raczej dogodna lokalizacja blisko osiedli mieszkaniowych i ustronne miejsce, żeby każdy czuł się wystarczająco intymnie. Urzędnicy czy deweloperzy polubili siłownie plenerowe za ich łatwość montażu, niewielkie kosztu eksploatacji i podwyższoną wandaloodporność. Siłownie nie wymagają pozwolenia na budowę ani drogich nawierzchni bezpiecznych.
Cena jest zawsze istotnym parametrem do podjęcia decyzji jaki sprzęt ostatecznie zagości na podwórku pod trzepakiem.
Ceny urządzeń siłowni zewnętrznej zależą od producenta, typu urządzeń, linii i zastosowanych materiałów. Najtrwalsze i najdroższe są siłownie zewnętrzne ze stali nierdzewnej. Będą przez wiele lat wyglądały jak nowe. Tańsze są urządzenia ze stali czarnej. Malowanie proszkowe stanowi doskonałą ochronę antykorozyjną i daje duże możliwości kolorystyczne.
W zależności od budżetu na zagospodarowanie siłowni mamy pełne możliwości dostosowania oferty do oczekiwań wymagającego inwestora. Mała siłownia na start, czy multifunkcyjna strefa w popularnym miejskim parku dla seniorów, dorosłych i dzieci? Zrobimy dla ciebie ofertę, kosztorys, wizualizację i projekt do zgłoszenia niewymagającego pozwolenia na budowę.
Jak wynika z powyższej analizy, siłownia zewnętrzna to dobre rozwiązanie, które na pewno zaspokoi potrzeby wielu urzędników gminnych czy deweloperów. Skorzystaj z tej oferty, zwłaszcza jeśli szukasz pomysłu na obiekt rekreacji i nie dysponujesz dużym budżetem ani dużą działką. Siłownia plenerowa nie zastąpi gminnej bądź miejskiej siłowni dla kulturystów, ale będzie doskonałym uzupełnieniem placu zabaw czy urozmaiceniem w śródmiejskim parku.
Autor artykułu:
Marek Starczewski
Właściciel Starmax, CEO i deweloper
Starmax ul. Rycerska 3 83-050 Bąkowo k. Gdańsk woj. pomorskie |
Godziny otwarcia: pon-pt 8:00-16:00 |
Monika Suchodolska Starszy Specjalista ds. Sprzedaży (pomorskie, zachodnio-pomorskie, dolnośląskie, małopolskie) |
Jarosław Gawinkowski Doradca Klienta (pomorskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie) |
Paulina Sobczak Doradca Klienta (kujawsko-pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, |
Mateusz Maculewicz Manager Działu Handlowego (śląskie, opolskie) |
|
Dariusz Gucwa Dział Serwisu i Reklamacji |
Denis Boyko Przedstawiciel Handlowy na rynki zagraniczne |
Klaudia Chylińska Przedstawiciel Handlowy na rynki zagraniczne |